Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wykonać ścianę z plastrów drewna? - krok po kroku

2019-06-18
Jak wykonać ścianę z plastrów drewna? - krok po kroku

Jak wykonać ścianę z plastrów drewna? - instrukcja krok po kroku

Plastry drewna na ścianie - zrób to sam

Ściana wykonana z drewna to pomysł nie tylko dla entuzjastów rękodzieła. Każdy z Was bez wyjątkowych umiejętności czy narzędzi może stworzyć rustykalną dekorację swojego salonu, sypialni lub kuchni. Dziś na naszym blogu przedstawiamy pomysły na aranżację wnętrza wykonaną z naszego flagowego produktu - brzozowych plastrów drewna.

 

Stwórz rustykalny klimat w swoim domu

Drewniane meble i ozdoby, koronkowe firanki, ciepłe neutralne barwy - to jedne z podstawowych wyznaczników stylu rustykalnego. Zachwyceni klimatem wiejskich dworków i chat pragniemy stworzyć w naszych domach chociaż namiastkę tego świata, jaki pamiętamy z czasów, gdy wakacje spędzaliśmy u dziadków na wsi. Rzeczy wykonane z drewna wnoszą do pomieszczenia ciepło i sprzyjają budowaniu przytulnej atmosfery.

Piękne przedmioty i pomysłowe dekoracje możesz bez trudu kupić w sklepie, ale my mamy dla Ciebie ciekawszą propozycję: zrób to sam/a. Własnoręczne wykonanie pięknej drewnianej dekoracji sprawi Ci satysfakcję, a czas poświęcony na projektowanie i realizację artefaktu będzie okazją do twórczego odpoczynku od codziennej rutyny. Jednym z wielu pomysłów na ciekawą aranżację mieszkania jest stworzenie ozdób z drewnianych plastrów. Dziś krok po kroku opiszemy, jak ułożyć je na ścianie.

 

 

Jak wykonać ścianę z plastrów drewna?

Ściana z plastrów drewna to doskonały pomysł na efektowną, ale wciąż prostą i naturalną dekorację domu, która sprawdzi się nie tylko w rustykalnym otoczeniu. “Zagra” również w mieszkaniu w stylu skandynawskim i ociepli surowe wnętrze loftu.

Przeglądając portale wnętrzarskie czy szukając inspiracji na Pintereście, być może trafiłeś na zdjęcia przedstawiające ściany od podłogi do sufitu wyłożone drewnianymi krążkami. Wbrew pozorom wykonanie takiej kompozycji nie jest skomplikowane. Od czego zacząć?Krok 1 - wybierz odpowiednie plastry drewna

Plastry drewna możesz wykonać samodzielnie lub kupić bez wychodzenia z domu. To kluczowy etap - od doboru drewnianych krążków zależy bowiem ostateczny efekt. Im bardziej zróżnicowane wielkościowo plastry wybierzesz, tym ciekawiej będzie się prezentowała ściana. Pamiętaj jednak, aby wszystkie miały jednakową grubość! Do aranżacji Twojego wnętrza polecamy plastry z naszego sklepu:
  • Plastry drewna 8-16 cm, grubość 2 cm, szlifowane - 0,5 lub 1 :

https://rustykalne-wesele.pl/product-pol-796-Plastry-drewna-8-20-cm-grubosc-2-cm-szlifowane-0-5m2.html
https://rustykalne-wesele.pl/product-pol-795-Plastry-drewna-8-20-cm-grubosc-2-cm-szlifowane-1m2.html

  • Plastry drewna 8-16 cm, grubość 2 cm, nieszlifowane - 0,5 lub 1

https://rustykalne-wesele.pl/product-pol-793-Plastry-drewna-8-16-cm-grubosc-2-cm-0-5m2.html
https://rustykalne-wesele.pl/product-pol-794-Plastry-drewna-8-16-cm-grubosc-2-cm-1m2.html

  • Plastry drewna 8-16 cm, grubość 1 cm, szlifowane - 0,5 lub 1

https://rustykalne-wesele.pl/product-pol-790-Plastry-drewna-8-16-cm-grubosc-1-cm-szlifowane-0-5m2.html
https://rustykalne-wesele.pl/product-pol-792-Plastry-drewna-8-16-cm-grubosc-1-cm-szlifowane-1m2.html

  • Plastry drewna 8-16 cm, grubość 1 cm, nieszlifowane - 0,5 lub 1

https://rustykalne-wesele.pl/product-pol-793-Plastry-drewna-8-20-cm-grubosc-2-cm-0-5m2.html
https://rustykalne-wesele.pl/product-pol-794-Plastry-drewna-8-20-cm-grubosc-2-cm-1m2.html

Jeżeli zależy Ci na wypełnieniu wszelkich luk pomiędzy plastrami, wybierz również mniejsze krążki:

  • Dla grubości 2 cm:

https://rustykalne-wesele.pl/product-pol-24-Szlifowany-plaster-drewna-brzozowego-o-srednicy-6-10-cm-grubosc-2-cm.html
https://rustykalne-wesele.pl/product-pol-27-Plaster-drewna-brzozowego-o-srednicy-6-10-cm-grubosc-2-cm.html

  • Dla grubości 1 cm:

https://rustykalne-wesele.pl/product-pol-16-Szlifowane-plastry-drewna-brzozowego-o-srednicy-4-6-cm-grubosc-1-cm-25-sztuk.html
https://rustykalne-wesele.pl/product-pol-15-Plastry-drewna-brzozowego-o-srednicy-4-6-cm-grubosc-1-cm-25-sztuk.html

Brzozowe plastry prezentują się wyjątkowo, ponieważ mają wyróżniającą się białą korę. Ale to nie jedyny atut brzozy. Warto zdecydować się na ten rodzaj drewna, ponieważ bardzo dobrze wygłusza pomieszczenie oraz niweluje echo, dzięki czemu jest w nim przytulnie i komfortowo.Krok 2 - przygotuj plastry

Jeżeli plastry mają być dekoracją wnętrza, impregnacja jest zbędna, wystarczy powlec je dekoracyjnie. W tym celu możesz wykorzystać lakier, ale my zdecydowanie polecamy oleje lub woski. Wysuszone, oszlifowane i zabezpieczone krążki są gotowe do montażu.

Podziel je na kilka grup, kierując się ich wielkością. To pomoże Ci później w dopasowywaniu poszczególnych plastrów. Uwaga: jeżeli zależy Ci na ułożeniu własnej kompozycji lub wypełnieniu krążkami niestandardowych kształtów ścian (takich jak wnęki czy łuki) zdecyduj się na zakup pojedynczych plastrów:

https://rustykalne-wesele.pl/pol_m_PLASTRY-DREWNA_Srednica-1-10-cm-101.html.  Krok 3 - przygotuj ścianę

Ściana przeznaczona pod montaż plastrów powinna być równa i oczyszczona. Jeśli to konieczne, zagruntuj podłoże i pomaluj farbą w kolorze neutralnym, np. beżowym lub wyrazistym, kontrastowym wobec barwy drewna.  Krok 4 - przyklej plastry

Kiedy drewniane krążki i ściana są przygotowane, możesz przystąpić do najważniejszego punktu. Aby przykleić plastry, użyj niewielkiej ilości kleju montażowego. Układanie zacznij od dolnego rogu i stopniowo przesuwaj się do góry.

Wokół większych krążków umieszczaj mniejsze, tak by między plastrami nie było za wiele wolnej przestrzeni. Szczególną uwagę zachowaj przy krawędziach ściany - jeśli zależy Ci na równym brzegu, nie obejdzie się bez docinek. Pamiętaj o oszlifowaniu i zabezpieczeniu krawędzi. A może masz pomysł na inną kompozycję? Zrealizuj go! 


Panel ścienny z plastrów

Marzysz o naturalnej dekoracji ściennej, ale masz obawy związane z samodzielnym montażem plastrów? Przyklej krążki do płyty wiórowej lub sklejki, a wystające fragmenty odetnij wyrzynarką. Następnie oszlifuj i zabezpiecz surowe brzegi. Jesteś zadowolony z efektu? Zawieś panel na ścianie i ciesz się rustykalnym akcentem w Twoim domu. 

 

Zacznij aranżację swojej ściany od wizyty w naszym sklepie

To tylko jeden z przykładów twórczego wykorzystania plastrów drewna. Łatwo zauważyć, że są one coraz częściej wykorzystywane do ozdabiania wnętrz i tworzenia dekoracji, zwłaszcza ślubnych. Skromne, drewniane krążki mają w sobie zaskakujący potencjał.

Masz ochotę poeksperymentować z rękodziełem? A może w trakcie lektury zacząłeś/aś myśleć o wprowadzeniu rustykalnych dekoracji do swojego domu? W naszym sklepie znajdziesz wiele drewnianych przedmiotów, dzięki którym wprowadzisz pod swój dach uroczy, leśny klimat: https://rustykalne-wesele.pl/
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019

Polecane

pixel